Kalkan’da Aktivite

Gezilecek – görülecek yerler, yapılacak etkinlikler ve daha fazlası…

Kaş Kalkan’da Neler Yapılır?

Tekne Turları

Günlük turlarınız için kiralanabilen tekneler ile Kekova, Üçağız, Batıkşehir, Simena, Kaleköy, Akvaryum koyu, küçük adalar, Limanağzı ve Tersane koylarını gibi yerlere ziyaret gerçekleştirebilirsiniz. Sabah saat 09.30 dan akşam 17.00 ye kadar süren tekne gezisinde yüzme molaları verip, öğle yemeği yiyebilirsiniz.

Kalkan Tekne Turu
Kaputaş Tekne Turu
Aperlai Tekne Turu
Kaş Adalar Tekne Turu
Kekova Tekne Turu
Kaş-Demre Tekne Turu
Meis Adası Tekne Turu
Kaş / Kalkan'da Yapılabilecek Aktiviteler

Yamaç Paraşütü (Paragliding)

Kaş / Kalkan'da Yapılabilecek AktivitelerAdrenalini yüksek doğa sporlarından biri olan paragliding Akdeniz’in masmavi suları ve yemyeşil dağlarının üstünde yaklaşık bin metre yükseklikte kuş gibi uçmak sizleri bekliyor. Tecrübeli pilotlar eşliğinde, güvenle bu özgürlüğü sizde tadabilirsiniz. Paraşütle atlayışımızı, Kaş’ın sırtlarında bulunan ve yüksekliği 1100 m’yi bulan bir tepeden gerçekleştiriyorsunuz ve uçuşunuz yaklaşık 30 dakika sürüyor.

Tüplü Dalış (Scuba Diving)

Kaş / Kalkan'da Yapılabilecek Aktiviteler

Dalış Haritası

Daha önce hiç dalış yapmamış kişiler önce Discover Scuba ile başlıyor. Bu dalış programı iki setten oluşuyor. Siz de Akdeniz’in masmavi sularında dalış yapmak ve denizin derinliklerini keşfetmek istiyorsanız Kaş ve çevresinde bu tip dalış aktiviteleri mevcuttur. Tüp, wet suit, ağırlık kemeri gibi teknik malzemeler dalış organizatörleri tarafından verilmektedir.

Küçükçakıl Kıyı Resifi
Deniz Mağaraları
Vatoz Burnu
Mavi Wrack
Üç Kaya
Capa Banko
Akıntı Burnu
Likya Wrack

Doğa Yürüyüşleri (Trekking)

Likya şehirlerinin birbirine yakın olması nedeniyle bKaş / Kalkan'da Yapılabilecek Aktiviteleru kentleri yürüyerek görebilirsiniz. Doğa yürüyüşlerini günübirlik veya kamp kurarak bir günlüğüne yapablirsiniz. Doğra yürüyüşleri önceden belirlenmiş yürüyüş parkurlarında yapılmaktadır. Genel olarak yürüyüş parkurları şunlardır;

Kaydet

Yarımada
Limanagzı
Gedife Tepesi
Felen
Ufakdere
Kaputaş
Kekova
Simena
Delikkemer
Patara

Dağ Bisikleti Aktivitesi

Kaş / Kalkan'da Yapılabilecek AktivitelerToros Dağlarının eteklerinden 1600 m yüksekliklere kadar bu muhteşem doğada özgürlüğe pedal çevirmenin heyecanını yaşayın.  Akdeniz köylerinin ve nesli tükenmekte olan sedir ormanlarının arasından geçerek, şehrin stresinden uzaklaşabilirsiniz.

Kaydet

Kaydet

Kaş – Kalkan – Patara’da Gezilecek Yerler

Kaydet

Ksanthos Antik Kenti

Xanthos, Antik Çağda Likya’nın en büyük idari merkezidir. Kalkan – Fethiye yolunun 17. kilometresindeki Kınık Köyü yakınlarında bulunmaktadır. M.Ö. 545’te Perslerin egemenliğine girene kadar bağımsız olan kent, yüzyıl kadar sonra tamamıyla yanmıştır ve bu yangından sonra şehir tekrar inşa edilmiştir. Likya başkenti Ksanthos ve Letoon UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer almaktadır. Kent mozaik, sur, anıt ve mezar kalıntılarıyla gezip görmek için ideal bir ortam.

Kaş / Kalkan'da Yapılabilecek Aktiviteler

Kaputaş Plajı

Kaş / Kalkan'da Yapılabilecek AktivitelerDünyanın en güzel plajları arasında gösterilen Kaputaş Plajı Kalkan’a 6 kilometre uzaklıktadır. Dik bir taş merdivenle plaja inebilir deniz keyfini doyasıya yaşayabilirsiniz. Plaj zemini ince çakıl taşlarından oluşmaktadır.

Kaydet

At Safari

Kaş / Kalkan'da Yapılabilecek Aktiviteler

Tatilinizde şezlong ve güneşlenme dışında at üstünde plajları, antik kentleri gezebilirsiniz. Patara çevresini tanıma imkanı sunan bu etkinlik tatilinize renk katacak.

Mavi Mağara

Kaş / Kalkan'da Yapılabilecek AktivitelerKaputaş Plajı’ndan Kaş yönüne doğru yaklaşık 500 metre ileride Mavi Mağara (Blue Cave) tekne gezilerinin gözde adreslerinden birisidir. Teknelerin rahatça içine girebildiği bu mağaranın genişliği 18m, yüksekliği 10m, derinliği ise yaklaşık 35 metre civarındadır. Mavi Mağara diye anılmasının sebebi su altından yansıyan güneş ışığının oluşturduğu floresan parlaklığındaki turkuaz renk. 

Kaydet

Kaydet

Toros Yaylaları

Kaş / Kalkan'da Yapılabilecek Aktiviteler

Bezirgân Yaylası, Patara’ya yaklaşık 20 dakika mesafede. Likya Yolu üzerindeki bu yaylada sıcaklık Ağustos ayında 25 dereceyi aşmaz. Toros Yaylaları kapsamında görülecek diğer yerler Gömbe Yaylası, Uçarsu Çağlayanı ve Yeşilgöl’ü içine alan büyük bir gezi alanı sizleri bekliyor.

Kaydet

Kaydet

Kekova Adası Üçağız

Kaş / Kalkan'da Yapılabilecek AktivitelerÜçağız köyüne tekneyle 15 dakika uzaklıktaki Batık Şehir Kekova üzerinde yerleşim bulunmayan en büyük adadır. Burada su içindeki eski yapı kalıntıları ve denizin içinde kaybolup koca bir şehri ada kıyıları boyunca görebilirsiniz. Tekne altında bulunan cam yardımı ile gezilerinizde Batık Şehri seyir halinde görebilirsiniz. Bölgeye ayrıca kano kiralayarak da gelebilirsiniz ve deniz içinde kaybolup giden şehrin merdivenlerini yakından görebilirsiniz. M.Ö. 2. yüzyılda deprem sonucu sular altına gömülen şehrin, Kayıp Kent Atlantis olduğu rivayet ediliyor.

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Pınara Antik Kenti

Kaş / Kalkan'da Yapılabilecek AktivitelerFethiye – Xanthos karayolu üzerinden ayrılan kısa bir yoldan Pınara antik kentine ulaşabilirsiniz. M.Ö. 5. yüzyılda kurulan şehrin adı Likya dilinde Pinale veya Pinara “yuvarlak” anlamına gelmektedir. Oval ve kayalık bir tepenin eteklerine kurulan bu kentin her yeri kaya mezarlarıyla kaplı. Ayrıca üç bin kişilik antik tiyatro, kale, pazar yeri, ibadet alanı ve hamam kalıntıları görebilecekleriniz arasında yer almaktadır.

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Neron Deniz Feneri

Dünyanın en eski deniz feneri ünvanını yakalayan günümüze kadar kalabilmiş Neron Deniz Feneri Roma İmparatoru Neron tarafından yaptırılmıştır. 1481 yılında gerçekleşen bir deprem sonucu yıkılan yapı eski Patara Limanı’nda yükseliyordu. 2008 yılında dev kum yığınının altından çıkarılan fener Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından restore edilmiştir. 2005 yılında tamamiyle ortaya çıkarılan fenerden çıkarılan taşlardaki yazıtlarda, dönemin valisi Sextus Marcias’a hitaben ‘8 yıl boyunca Likya halkını hiç rüşvet almadan, hakça yönettiğiniz için ve şehrimizi güzel yapılarla süslediğiniz için teşekkür ederiz’ yazısı yer alıyor.

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet
Tag: Kaş / Kalkan’da Yapılabilecek Aktiviteler

Open chat